Czech Open ve stolních hokejích 2010 – tisková zpráva

V út 19. října 2010 napsal Jakub Hasil do kategorií Aktuality, Domácí soutěže - jednotlivci, Mezinárodní turnaje.

Most (19.10.2010) – Jubilejní desátý ročník mezinárodního mistrovství ČR ve stolních hokejích hostila o víkendu 15.základní škola v Mostě. Pod záštitou primátora města Mostu ing. Vlastimila Vozky zde soutěžilo na sto třicet hráčů a hráček z ČR, Švédska, Polska a Japonska o prestižní tituly v billiard-hockeyi šprtci, v air-hockeyi a v táhlovém hokeji Chemoplast.

Největšímu zájmu se podle předpokladů těšil turnaj United Energy Czech Open v billiard-hockeyi šprtci, který byl zařazen jako poslední díl do mezinárodní WTHA Tour. Body z něj se zároveň započítávaly do kvalifikace mistrovství republiky, takže z domácí špičky nechyběl téměř nikdo. To tradičně ztížilo pozici zahraničních účastníků a nejlepší z nich se umístili na rozhraní třetí a čtvrté desítky. Švédský reprezentant českého původu Karel Mencl skončil třicátý, o jednu příčku níže jej následoval další ze švédské výpravy Joan Eriksson. „Czech Open je nyní asi opravdu nejkvalitnějším turnajem, který se kde hraje,“ říká Karel Mencl z týmu Lund BHC. „Před deseti lety při prvním ročníku v Plzni šlo spíše o regionální šprtcový turnaj se zahraniční účastí, dnes je to velké dvou či třídenní klaní v různých hokejích a s desítkami dobrých hráčů,“ přibližuje historický vývoj Mencl. Celkovým vítězem se stal zkušený Miroslav Škorpík z BHC Dragons Brno. Nejlepším domácím hráčem byl na sedmé příčce Zdeněk Bednář (BHC AB STAIN Most). Také jedna z trofejí určených pro vítěze kategorií zůstává v Mostě zásluhou Romana Reisiga (Lišáci Most), který triumfoval mezi mladšími žáky.

Kvalitní a početné obsazení měly také turnaje v air-hockeyi a v táhlovém hokeji Chemoplast. BAPW.CZ Czech Open v air-hockeyi se stal kořistí brněnských hráčů, kteří – v čele s Martinem Kučerou – obsadili prvá čtyři místa. Air-hockey také přinesl úspěch Polákům, konkrétně Damianu Gaudnikovi jako nejlepšímu cizinci a Filipu Zawadovi, vítězi kategorie mladších žáků. Ve finále StarColor Czech Open v táhlovém hokeji Chemoplast se sešli největší favorité. Úřadující mistr republiky a Evropy Jan Vachtarčík (Bohumín) nastoupil proti již jistému vítězi Českého poháru 2010 Milan Hulínskému (RHC Tigers Příbram). Úspěšnější byl stejně jako loni bohumínský Vachtarčík a na vrcholných mezinárodních turnajích tak nadále drží neporazitelnost. Zatímco v air-hockeyi byla účast místních v turnaji spíše symbolická, v Chemoplastu se domácí zapsali do výsledkové listiny výrazněji. Ondřej Černý (StarColor Most) obsadil celkově šesté místo, Roman Reisig stejně jako při šprtci vyhrál kategorii mladších hráčů.

Ke zdárnému průběhu celé akce pomohli finančním příspěvkem reklamní partneři a také Ústecký kraj a statutární město Most. Přestože počet účastníků tentokrát neatakoval rekordní čísla a pořadatelé museli nakonec oželet přihlášené výpravy ze Slovenska a Pákistánu, zapsal se letošní ročník Czech Open důstojným způsobem do historie stolního hokeje. Po třech letech, kdy tento podnik probíhal v Mostě, tak mohou mostečtí s čistým štítem předat organizace této akce dál. Jedenáctý ročník Czech Open se uskuteční v říjnu 2011 v Praze.