ME v Petrohradě: bronz ze šprtce, medaile i z dalších disciplín

V pá 3. června 2011 napsal Jakub Hasil do kategorií Aktuality, Mezinárodní turnaje.

Čtveřice členů BHC Most se představila na osmnáctém mistrovství Evropy ve stolním hokeji, které premiérově hostil ruský Petrohrad. Útok na medaile se očekával hlavně od dvojice juniorů Tomáš Fleišman a Ondřej Frýba. Medailové ambice oba potvrdili hned v první hrací den, kdy se ve své doplňkové disciplíně air-hockeyi utkali ve vzájemném souboji o třetí místo. Bronzovou medaili bral Fleišman. Hlavní soutěží byl pak pro oba v druhém hracím dnu billiard-hockeyový turnaj. A souboj o bronz měl úplně stejné obsazení jako při air-hockeyi. Zatímco Fleišman, který již v minulosti získal na ME v billiard-hockeyi dvakrát stříbro, si brousil zuby na finále a byl po semifinálové prohře hodně zklamaný, pro Frýbu byl i duel o bronz velkou motivací. Ze vzájemného souboje tentokrát vyšel lépe Frýba a evropským bronzem zaznamenal svůj dosavadní největší šprtcový úspěch. V závěrečné disciplíně, kterou byl táhlový hokej Chemoplast, se opět oba mostečtí junioři seřadili těsně za sebou. Tentokrát bral Fleišman stříbro a Frýba obhájil loňský chemoplastový bronz. Na pět zakulatil počet mosteckých individuálních medailí Tomáš Fleišman, který přidal ještě stříbro ve stolně-hokejovém víceboji. Na finančním zajištění účasti juniorů BHC Most se podílel Ústecký kraj v rámci dotačního programu Sport 2011.

O zlatý lesk, který chyběl juniorům, se postaral Ondřej Černý. Ten jako kapitán chemoplastového týmu dovedl ČR k hladkému vítězství v soutěži družstev. Ve stejné disciplíně přidal mezi jednotlivci páté místo, když jej o možný výraznější zápis do tabulek připravil předčasný souboj se suverénem disciplíny Janem Vachtarčíkem. V air-hockeyi ani v billiard-hockeyi šprtci se Černý do popředí výsledkových listin neprobojoval.

Jakub Hasil, který má na šampionátech obvykle pouze pracovní povinnosti plynoucí z funkce předsedy Světové asociace stolního hokeje, se po pěti letech představil také jako plnohodnotný účastník soutěží. V obnovené premiéře se zkušený mostecký hráč vypjal k velkému výkonu, přesto odjížděl z Petrohradu jako smutný hrdina. V billiard-hockeyi jako jediný dokázal narušit hegemonii členů silného českého reprezentačního družstva. Na penalty dokonce vyřadil trojnásobného mistra Evropy Petra Honsu, stejným způsobem pak ale padl v boji o bronz s Miloslavem Machem a skončil na výborné sice, ale nepopulární čtvrté příčce. Nerad bude Hasil vzpomínat na air-hockeyový turnaj. Zde se ve čtvrtfinále postaral o prvotřídní senzaci, když po soustředěném výkonu zcela regulérním způsobem vyřadil mistra republiky a pozdějšího mistra Evropy Mařu. Po unfair reakci soupeře a těžko pochopitelném výroku turnajové komise se ale rozhodující zápas série opakoval a nové překvapení už favorit nedopustil. Hasil nakonec obsadil ve své doplňkové disciplíně velmi pěkné a nečekané šesté místo. A šestou příčku vybojoval mostecký hráč i v konečném hodnocení víceboje. Z reálné bitvy o vícebojařské medaile ho vyřadil nevýrazný výsledek v Chemoplastu, na kterém se přeci jen podepsala únava z náročného soutěžního i pracovního programu.

Celkově se petrohradské mistrovství skončilo téměř absolutním českým triumfem. Z šestnácti udělovaných titulů jich Češi z Ruska vezou neuvěřitelných patnáct. Zklamáním bylo vystoupení domácího Ruska, které sice získalo jednu zlatou medaili díky air-hokejistce Kristině Kazatské, jinak ale zůstalo hodně za očekáváním výsledkově i organizačně.

I po návratu z mistrovství Evropy pokračují stolní hokejisté mezinárodně. Již příští úterý se na 15. základní škole v Mostě hraje třetí kolo Česko-saské ligy. O víkendu čeká hráče a hráčky z Mostecka další cesta. Tentokrát jedou do polské Wodzislawi, kde proběhne devátý ročník Slezského poháru. V Mostě i ve Wodzislawi se bude hrát jak billiard-hockey šprtec, tak táhlový hokej Chemoplast.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout obrázky z ME v Petrohradě.

Starší článek „

Novější článek „


Další články neleznete v archivu článků.