TISKOVÁ ZPRÁVA – SVČ Most hostilo mistrovství světa ve stolních hokejích

V po 18. dubna 2016 napsal Jakub Hasil do kategorií Aktuality, Mezinárodní turnaje.

Od čtvrtka do neděle hostilo mostecké Středisko volného času čtvrté mistrovství světa ve stolních hokejích. Na dvě stovky hráčů a hráček se při něm utkaly o tituly ve třech různých formách této hry – v billiard-hockeyi šprtci, v air-hockeyi a v táhlovém hokeji Chemoplast. Úvod šampionátu obstaraly otevřené turnaje, v nichž startovali především hráči a hráčky z místních klubů a oddílů. K rozehrání jich ale využili i někteří účastníci hlavního programu. V billiard-hockeyovém Poháru United Energy zvítězil Michal Justra (BHC StarColor Most). Při táhlovém hokeji o Pohár OZP byl nejlepší brněnský Patrik Juchelka a v air-hockeyi získal Pohár Europe Direct Most Dmitrij Pavlov z Moskvy.

Mistrovskou část pak zahájil primátor města Mostu Jan Paparega, který měl nad celým šampionátem záštitu. A hned první z turnajů přinesl zklamání české reprezentaci. V billiard-hockeyovém turnaji družstev skončila až třetí za Švédskem a Polskem. Ve své královské disciplíně si pak Češi spravili chuť v soutěžích jednotlivců. V kategoriích mužů i žen jim patřilo kompletní medailové pořadí. Dramatický byl hlavně souboj mezi muži, kde se po osmi letech radoval z druhého titulu Martin Kučera (SHL SDS Exmost Brno). Mezi juniory zvítězil Jan Pekkala. Ten zúročil zkušenosti z českých soutěží a vybojoval pro Finsko historicky první šprtcové zlato.

Plánovaný útok na tři air-hockeyové tituly museli Rusové zredukovat ještě před odjezdem do Mostu. Na poslední chvíli totiž svou účast zrušila největší favoritka Kristina Kazatskaja z Petrohradu. V těsném finále soutěže družstev nakonec podlehli Rusové domácí reprezentaci. Ještě dramatičtější byl souboj o bronz, kdy nečekaný úspěch měli na dosah Maďaři. O jediný bod prohráli se slovenským celkem. Air-hockey také přinesl velkou radost mosteckým. Mezi ženami triumfovala Kateřina Doležalová (Lejdýs Most). K juniorským titulům z mistrovství republiky a Evropy přidal Lukáš Doležal (Black Sharks Most) nyní i juniorský titul z MS. Favorizovaní Rusové se mohli radovat aspoň v kategorii mužů díky Dmitriji Pavlovovi.

Jestliže Češi úspěch na mistrovství tradičně poměřují výsledky billiard-hockeye a Rusové air-hockeye, pro Slováky je v poslední době hlavním medailovým zdrojem táhlový hokej Chemoplast. V Mostě získali tři medailová umístění, včetně zlata Branislava Skočka v kategorii mužů. Celkově byli ale i v této disciplíně nejúspěšnější domácí a to i díky výraznému příspěvku mosteckých. Hrající kapitán Ondřej Černý (Černí Zlobři) dovedl svůj tým k obhajobě titulu. V družstvu dostal příležitost také mostecký junior Lukáš Doležal.

Nejúspěšnější výpravou byla mezi čtrnácti zastoupenými zeměmi česká reprezentace. K úspěchům v jednotlivých disciplínách přidala i tři ze čtyř prvenství ve víceboji.

Vedle reklamních partnerů se na financování akce podíleli také statutární město Most a Ústecký kraj. Organizačně ji zajistil Billiard-hockey club Most ve spolupráci se Střediskem volného času Most. Pořadatelskou štafetu od nich převzali Slováci, kteří budou pořádat mistrovství Evropy v roce 2018.